Kategoria Pierwsza strona, Wydarzenia

O tym co, kiedy i jak jeść, aby długo cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, można się było dowiedzieć na konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy dnia 27 października 2013 r. w łowickim ratuszu. Honorowy patronat nad nim objął bp Andrzej Franciszek Dziuba oraz burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.
Często kupujemy żywność, nie zastanawiając się, jaką wartość odżywczą posiada w rzeczywistości. Zdaje nam się, że tak zwane jedzenie ekologiczne jest dużo droższe i nie stać nas na nie. Nie jest to do końca prawdą. Jak zauważa pani Jolanta Zajdel, prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół św. Hildegardy, tanie produkty żywnościowe kupowane np. w marketach zawiera dużo mniej składników odżywczych niż jedzenie ze sprawdzonych źródeł. W zależności od tego skąd pochodzi może być ono więcej lub mniej pożywne. Nadto spożywanie niezdrowych pokarmów prowadzi do wielu schorzeń. Wątleje przez to nie tylko ciało, ale też umysł. Św. Hildegarda wskazuje, jak zachować równowagę między ciałem, umysłem i duchem, by mieć się dobrze.
W trakcie konferencji swój wykład miała także s. Blanka Szymańska, benedyktynka, która opowiedziała o postaci św. Hildegardy, jako kobiecie niezwykle ważnej nie tylko dla średniowiecza, lecz także i dla naszych czasów.
Lek. med. Witlod Wandel, lekarz praktykujący w leczeniu metody św. Hildegardy w swoim wykładzie opowiedział o mieszankach i preparatach stworzonych przez Świętą oraz o ich rewelacyjnym działaniu na kondycję zdrowotną człowieka.
Na koniec ks. Jacek Wróbel, pallotyn zaprezentował wykład o teologicznych podstawach medycyny św. Hildegardy. Mówił w nim m inn. o tym jak medycyna hildegardowa chroni człowieka przed traktowaniem go jak maszynę oraz jak zabezpiecza przed magicznym podejściem do procesu leczenia.
W trakcie spotkania można było zaopatrzyć się w opublikowane w formie książkowej dzieła św. Hildegardy, książki o tematyce zdrowotnej oraz preparaty lecznicze polecane przez św. Hildegardę z Bingen.

Poniżej list od ks. bpa Józefa Zawitkowskiego, jako podziękowanie za zaproszenie na Konferencję.

Zawitkowski

Ostatnie Wpisy

Zostaw komentarz