Kategoria Pierwsza strona, Blog kulinarny - Monika Walczak

„Babka jest ciepła i sucha” dlatego św. Hildegarda poleca wiosną i latem przyrządzać z jej soku, wina lub miodu napój na artretyzm. Z młodych liści można zrobić pesto (blanszując je a następnie blendując z pestkami dyni/orzechami włoskimi, olejem z tych pestek i tartym żółtym serem), można też zrobić jarzynkę (należy pociąć liście w poprzek włókien i krótko przesmażyć w woku, dobrze jest dodać słodkich warzyw jak marchew, młode buraki albo – w maju – szparagi, żeby zniwelować lekką goryczkę). Wreszcie babka świetnie nadaje się do ugotowania z niej zupy – jej liście zawierają dużo śluzu, rzadko spotykanego w warzywach hodowlanych, który przy przełknięciu pokrywa gardło i przełyk cienką warstwą zmiękczającą a w żołądku i jelitach wywołuje efekt nawilżenia. Latem z jej nasion ugotujemy krupnik, dziś jednak młode, duże listki babki przesmażymy w cieście – tym daniem nie powinny pogardzić nawet dzieci.

Składniki: około 20 świeżych liści dowolnego rodzaju babki (zwyczajnej, lancetowatej), 2 jajka (najlepiej od kur z tradycyjnego chowu), 3 łyżki mąki orkiszowej (typ 630), 1 łyżka oleju słonecznikowego, 1 łyżka wody, 1/4 łyżeczka soli kamiennej bez antyzbrylaczy, do smaku można dodać szczyptę pieprzu kubeba, bertramu, macierzanki albo hyzopu (do wyboru).

Ciasto przyrządzamy roztrzepując jaja, dodając mąkę, olej, wodę i przyprawy. Umyte i osuszone, świeże listki babki oprószamy mąką i kolejno zanurzamy w cieście. Wyjmujemy z ciasta bezpośrednio na dobrze rozgrzaną patelnię z olejem i smażymy na złoto z obu stron.

PS. Oczywiście zarówno babkę jak i pokrzywę zbieramy z dala od ruchliwych ulic (bo ołów) i od pól uprawnych (bo pestycydy), najlepiej na obrzeżach miasta, w lesie, nas stawem lub rzeką. Obie rośliny są bardzo charakterystyczne: pokrzywa parzy (zbierajmy ją więc w rękawicach, zgnieciona i sparzona traci swoje zjadliwe właściwości) a z zerwanych liści babki ciągną się charakterystyczne włókienka – trudno je więc pomylić. Na blogu znajdziecie przepis na suflet z pokrzyw (proponowałam go dwa lata temu), owocnych zbiorów!

Polecane Wpisy

Zostaw komentarz