Kategoria Pierwsza strona, Blog kulinarny - Monika Walczak

To prawdziwy hit mojej domowej kuchni, uwielbiany przez dzieci. Znajdziecie go również w książce Yvette Salomon „Ryby i dania postne” z cyklu „Klasztorna kuchnia św. Hildegardy. Kuchnia, która leczy”.

Składniki: 300g białej mąki orkiszowej, 3 jajka od kury z wolnego chowu, szklankę (250ml) surowego mleka (może być zsiadłe) lub śmietany i tyle samo (też 250ml – szklankę) wody, 2 łyżeczki oleju słonecznikowego, szczyptę soli, olej słonecznikowy do smażenia oraz marmoladę do przełożenia naleśników (pigwowo-jabłkową, malinową, wiśniową, morelową lub jabłkowo – cynamonową).

Wszystkie składniki mieszamy tak, aby powstało płynne ciasto. Odstawiamy co najmniej na 30 minut, a najlepiej niech ciasto pod przykryciem odpocznie przez godzinę lub dłużej – stanie się wtedy bardziej aksamitne. Następnie rozgrzewamy olej na patelni i smażymy naleśniki obustronnie na złotobrązowo. Wychodzi 12 – 14 sztuk. Smarujemy marmoladą, przyprószamy cukrem pudrem (do kupienia również w wersji trzcinowej), zjadamy albo… tak przygotowane naleśniki przekładamy twarogiem i zapiekamy (kolejne kroki poniżej).

Skłądniki: 8-10 naleśników, na nadzienie: 250g twarogu 10% lub odtłuszczonego, 2 łyżki cukru trzcinowego, 1 łyżeczkę cukru waniliowego, 2 jajka, 1 płaską łyżeczkę białej mąki orkiszowej, 1 łyżkę stołową miękkiego masła, 100 ml kwaśnej śmietany, skórkę startą z niepryskanej cytryny, szczyptę soli, 2 łyżki stołowe rodzynek (opcjonalnie), cukier puder do posypania, do zapiekania: 1/8 l śmietany, 1 jajko i odrobinę wody, 1/2 łyżeczki cukru waniliowego, 1 łyżeczka cukru trzcinowego.

Naczynie żaroodporne smarujemy roztopionym masłem. Masło z żółtkami i skórką z cytryny ucieramy (można użyć miksera), aż masa stanie się puszysta. Twaróg mieszamy ze śmietaną i solą, białka ubijamy na sztywno z cukrem trzcinowym, cukrem waniliowym i solą, dodajemy do masy. Dajemy jeszcze mąkę i rodzynki, mieszamy.
Masę serową nakładamy na gotowe naleśniki, zawijamy je i układamy – z pewną taką artystyczną niedbałością – w naczyniu żaroodpornym (możemy poskładać je w kopertę albo przekładać całe naleśnikowe blaty jak tort).
Roztrzepujemy śmietanę z jajkiem, cukrem trzcinowym i cukrem waniliowym, polewamy nią naleśniki i zapiekamy przez 20 do 30 minut w nagrzanym do 180 stopni piekarniku.
Podajemy na ciepło, posypane cukrem pudrem (śmiało – całość wcale nie będzie przesłodzona).

Polecane Wpisy

Zostaw komentarz