Kategoria Pierwsza strona, Blog kulinarny - Monika Walczak

Książki z serii „Klasztorna kuchnia św. Hildegardy” Yvette E. Salomon są mi inspiracją nie od dziś, ale dziś postanowiłam zaskoczyć Was zupą sałatową – prawda, że brzmi intrygująco? Podaję dwie wersje: książkową polecam tym, którzy mają więcej czasu i chcą w pełni rozwinąć swój kulinarny potencjał, zaś domowa jest dla tych, którzy przy okazji gotowania niedzielnego rosołu, chcieliby spróbować jego zielonej, wiosennej wersji. Zapraszam do gotowania!

Zupa z sałaty głowiastej – wersja klasztorna

Składniki: 150 g białych warzyw: cebuli, selera, kopru włoskiego, 1 liść laurowy, 1 goździk, odrobina gałki muszkatołowej, pół litra rosołu z kury, 1/4 litra śmietany, 1 sałata głowiasta, 2 pełne garście młodych pokrzyw, 50 ml białego wina, sól i pieprz kubeba do smaku, pół łyżeczki bertramu, 1 czubata łyżka stołowa białej mąki orkiszowej, 200 g mięsa z kury, olej słonecznikowy do duszenia, natka pietruszki do garnirowania.

Warzywa drobno kroimy, pokrzywę oczyszczamy i podduszamy wszystko na niewielkiej ilości oleju, zalewamy białym winem i dodajemy rosół z kury, gotujemy chwilę aż warzywa zmiękną. Śmietanę łączymy z mąką orkiszową, dodajemy liść laurowy, goździk, gałkę muszkatołową i zahartowaną łączymy z zupą. Gotujemy przez około 10 minut a w ostatniej minucie gotowania dodajemy pokrojoną w paski sałatę głowiastą. Zdejmujemy garnek z ognia i doprawiamy do smaku solą, zielonym pieprzem kubeba oraz bertramem.

Mięso kroimy w drobną kostkę, lekko solimy i krótko podsmażamy, następnie przez pięć minut dusimy w sosie własnym. Dodajemy do zupy i ozdabiamy całość natką pietruszki.

Zupa z sałaty głowiastej – wersja domowa

Składniki: 2-3 litry rosołu z kury, ugotowanego zgodnie z zaleceniami naszej Mniszki (na blogu można znaleźć przepis), 1 duża sałata głowiasta, 2 garście młodej łobody lub pokrzyw (tę ostatnią lepiej zbierać w rękawiczkach), szklanka ugotowanej fasoli, z przypraw dodatkowo gałka muszkatołowa i goździk.

W ostatniej minucie, dwóch gotowania rosołu wrzucamy przepłukaną i pokrojoną w paski sałatę wraz z łobodą lub pokrzywą (jeśli są twardawe dobrze je wcześniej poddusić), przyprawiamy. Zupę zestawiamy z ognia, podajemy z białymi warzywami z rosołu (fenkuł, seler, pietruszka), kawałkami mięsa i fasolą.

Kto lubi może zupę zmiksować, zrobić zasmażkę i zabielić śmietaną.

 

Ostatnie Wpisy

Zostaw komentarz

fenkuł